Zmiany trądzikowe po 30. roku życia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zmiany trądzikowe po 30. roku życia

Do niedawna trądzik dotyczył głównie młodzieży w okresie dojrzewania, a zmiany mu towarzyszące przemijały mniej więcej po 20. roku życia. Obecnie problem z tą chorobą skóry mają również osoby dorosłe- nawet po 30. roku życia. Co więcej, zmiany trądzikowe są teraz zdecydowanie oporniejsze na miejscowo stosowane leki. Jak temu zaradzić?

Jakie są przyczyny występowania trądziku u dorosłych?

 

Do głównych przyczyn,odpowiedzialnych za powstawanietrądziku, należą: nadprodukcja sebum skórnego, nadmierna keratynizacja(rogowacenie) naskórka oraz obecność bakterii beztlenowych Propionibacteriumacnes.
Zdecydowanie bardziej narażone na występowanie zmian trądzikowych są kobiety, bo na 10 przypadków trądziku, aż osiem dotyczy płci żeńskiej.Ma to związek z gwałtownymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ich organizmie. W związku z tym, pogorszenie stanu skóry obserwujemy u kobietnajczęściej przed okresem, w trakcie ciąży (w szczególności w czasie pierwszych miesięcy), w czasie klimakterium oraz menopauzy. Zmiany trądzikowe mogą również dotyczyć kobiet dotkniętych zespołem policystycznych jajników. Inną przyczyną trądziku po 30. roku życia może być stosowanie leków sterydowych. Ponadto odnotowano pogorszenie stanu skóry w wyniku stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych oraz leków stosowanych przy leczeniu astmy.
W jaki sposób leczyć trądzik po 30stce?

Próby leczenia zmian trądzikowych na własną rękę mogą okazać się mało skuteczne. Co więcej, nieodpowiednio dobrane preparaty przeciwtrądzikowe mogą doprowadzić do skrajnego wysuszenia skóry i nasilenia zmian trądzikowych, takich jak: zaskórniki oraz krostki. Warto również wiedzieć, że trądzik występujący po 30. roku życia, w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, jest zdecydowanie bardziej odporny na leczenie. W związku z powyższym lepiej unikać samodzielnego dobierania kosmetyków „antiacne”. Bezwzględnie należy również unikać mechanicznego usuwania zmian, gdyż grozi to nadkażeniem bakteryjnym oraz powstaniem nieestetycznych blizn.
Terapia przeciwtrądzikowa w przypadku osób dojrzałych powinna być umiejętnie dobrana, ponieważ skóra wraz z wiekiem traci swoją naturalną odporność i jest bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Stąd też w pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który oceni stan skóry i w celach leczniczych dobierze najłagodniej działające środki.

Osobom po 30 roku życia lekarze bardzo często przypisują preparaty zawierające w składzie retinoidy. Te substancje aktywne nie tylko redukują zmiany trądzikowe, ale jednocześnie stymulują odnowę komórkową. Dzięki temu uzyskujemy poprawę wyglądu skóry oraz spowalniamy procesy jej starzenia. Jako uzupełnienie leczenia bardzo często stosuje się kosmetyki zawierające nadtlenek benzoilu. Substancja ta działa przeciwbakteryjnie, ale nie powoduje wysuszenia skóry.
Uporczywe zmiany trądzikowe po 30. roku życia można zredukować za pomocą preparatów aptecznych. Istotne jest jednak to, aby nie wybierać ich samodzielnie, tylko skonsultować się wcześniej z lekarzem. Wtedy z pewnością z miesiąca na miesiąc będziemy obserwować poprawę stanu naszej skóry.

 

POLECANE PRODUKTY NA ZWALCZENIE I ŁAGODZENIE TRĄDZIKU:

IWOSTIN PURRITIN REMOVER żel redukujący zmiany potrądzikowe 40ml

ALLERCO Żel myjący do skóry skłonnej do podrażnień i alergicznej, 200ml

Brevoxyl 4%, krem, 40 g

EMOLIUM P Krem trójaktywny P, 50 ml

 

  1. Usuwanie trądziku
  2. Poradnik o czerpaniu radości z życia
  3. Anoreksja – przekleństwo czy sens życia?
  4. Choroby skóry
  5. Jak walczyć z trądzikiem?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*