Wewnętrzne narządy płciowe

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jądra

Jądra to narządy rozrodcze męskie umieszczone w mosznie. Jadra odpowiadają za produkcję spermy i hormonów – między innymi testosteronu. Jądra są jakby odpowiednikiem jajników u dziewczyny, są też zbudowane z podobnej tkanki. Różnią się u mężczyzn wielkością. Chłopak posiada dwa jądra – lewe i prawe; lewe jądro jest zazwyczaj większe niż prawe dlatego podczas siadania nie ulegają zgnieceniu. Podczas podniecenia do członka i jąder napływa krew powodując ich powiększenie od 25% do 50 %.

Temperatura
Jądra znajdują się na zewnątrz ciała ponieważ temperatura w organizmie jest zbyt wysoka i uniemożliwia prawidłowe dojrzewanie plemników, które wymagają temperatury niższej niż temperatura ciała. Są bardzo czułe na temperaturę. Nie należy ich przegrzewać bardzo gorącymi kąpielami czy zbyt długim siedzeniem na saunie czy też na plaży czy solarium. Obcisła bielizna jednak nie ma wpływu na ciepłotę ciała.

Ból
Uderzenie w jądra to największy ból dla mężczyzny. Zakończenia nerwowe jąder idą aż do żołądka dlatego ból promieniuje do całego brzucha, a ich uraz wywołuje często nudności i wymioty, tzw.: „odpowiedź wazowagalną”. Przy bardzo mocnym uderzeniu jądra mogą nawet pęknąć, co jednak zdarza się bardzo rzadko.

Testosteron
Jądra produkują także hormony. Testosteron odgrywa kluczową rolę w wielu procesach. Odpowiada za powiększenie penisa, jąder i moszny. Odpowiada za popęd płciowy, libido i Twój wygląd – cerę czy owłosienie, rozwój i wzrost masy mięśniowej, a także obniżenie głosu. Ma udział w ukrwieniu mięśnia sercowego i jego wydolność oraz odpowiada za zachowanie zdrowych kości.

Najądrza
Plemniki dojrzewają właśnie w najądrzach. Są to kilkumetrowe kanaliki, które są odpowiedzialne za przechowywanie nasienia i wyprowadzanie go z jąder. Najądrza przechodzą w nasieniowody. Gdyby rozwinąć najądrze miałoby 6 metrów długości.

Nasieniowody
Niosą nasienie do cewki moczowej i pozwalają na wyprowadzenie go z jąder. Są wielkości około 5 cm.

Pęcherzyki nasienne
Mają długość do 5 cm, leżą w pobliżu dna pęcherza. Pęcherzyki nasienne wydzielają ejakulat, który przechodzi do nasieniowodów – łączy się z nimi w gruczole krokowym.

Gruczoł krokowy czyli inaczej prostata
Gruczoł krokowy jest wielkości kasztana i ulokowany jest pod pęcherzem obejmując cewkę moczową – dlatego w przypadku komplikacji utrudnione jest oddawanie moczu. Z gruczołu krokowego wydobywa się biaława wydzielina, w której znajdują się plemniki i która to odpowiada za zapach spermy stanowiąc około 25% jej objętości.

Każdy mężczyzna po 40 roku życia powinien regularnie badać prostatę, bowiem przerost prostaty jest bardzo powszechnym problemem – szacuje się, iż dotyka ponad połowy 50-latków. Zaniedbanie schodzenia może prowadzić do nowotworów, a rak prostaty jest jedną z głównych przyczyn śmierci mężczyzn.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*