Usuwanie zmarszczek – sprawdzone sposoby

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Słowo „starzenie” ma ogromną siłę rażenia, na jego dźwięk wzdryga się większość kobiet i przynajmniej część mężczyzn. To proces tyleż naturalny, co nieunikniony. Konglomerat czynników zewnętrznych i wewnętrznych, odpowiedniej pielęgnacji i predyspozycji genetycznych.

Jak przebiega starzenie skóry?

W organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany, które najszybciej uwidaczniają się na naszej skórze. Im jesteśmy starsi, tym skóra robi się cieńsza i delikatniejsza, tracąc
jednocześnie zdolność do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Komórki tracą swoją odporność, proces adaptacji do nowych warunków oraz ich regeneracji coraz bardziej się wydłuża. Spada także elastyczność skóry, co skutkuje opadaniem owalu twarzy oraz tym, co przeraża najbardziej, czyli zmarszczkami. O ile zmarszczki powierzchniowe są czymś akceptowalnym, o tyle głębokie bruzdy na czole i policzkach mogą spędzać sen z powiek.

Jak usunąć zmarszczki?

Na szczęście na straży naszego dobrego samopoczucia stoją kosmetolodzy, uzbrojeni w kolagen i kwas hialuronowy. Choć brzmią wyjątkowo egzotycznie, obydwie te substancje są naturalnie obecne w ludzkim organizmie. Kolagen jest białkiem występującym w tkance łącznej, które dzięki łączeniu się łańcuchów aminokwasów tworzy włókna odpowiedzialne za sprężystość skóry. W kosmetologii używa się wysoko oczyszczonego kolagenu pochodzenia zwierzęcego. W walce z procesem starzenia można go stosować w dwojaki sposób. Mniej inwazyjny jest kolagen zawarty w kremie, który pozwoli wygładzić płytkie zmarszczki, skorygować niewielkie ubytki w skórze oraz zabezpieczyć ją przed nadmierna utratą wody. Metoda droższa, ale też bardziej skuteczna to podanie płynnego kolagenu w formie zastrzyku. To prosty i stosunkowo bezbolesny zabieg, który pozwala na wypełnienie umiarkowanie głębokich zmarszczek. W zależności od stężenia wykorzystanego kolagenu, efekt może się utrzymać od trzech do nawet sześciu miesięcy. Kwas hialuronowy jest związkiem posiadającym zdolność wiązania wody w organizmie. Ponad połowa jego ilości zmagazynowana jest w skórze. Wraz z wiekiem jego zawartość stopniowo maleje, co ma wpływ na nawilżenie skóry i funkcjonowanie włókien kolagenowych. Podobnie do kolagenu, kwas hialuronowy także można wstrzykiwać pod skórę w celu wypełniania bruzd i nawilżenia skóry. Efekty są niemal natychmiastowe i mogą się utrzymać od sześciu miesięcy do nawet roku. Stosowany zewnętrznie nawilża i chroni skórę tworząc powłokę ochronną. Zapobiega jej przesuszeniu, ujędrnia i uelastycznia. Ułatwia także wchłanianie substancji czynnych. To oczywiście nie jedyne dostępne preparaty, nauka zna ich znacznie więcej. W odbudowie komórek skuteczny będzie także retinol, czy witamina A w czystej postaci. Do ochrony skóry przydadzą się przeciwutleniacze, a także filtry ochronne zapobiegające fotostarzeniu się skóry. Odmładzać można również przez złuszczanie, do tego celu doskonale nadadzą się popularne hydrokwasy AHA, BHA i PHA czy kwas glikolowy. Warto także zwrócić uwagę na substancje hormonopodobne, coraz częściej stosowane w kosmetykach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*