Prawo do informacji

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Prawo do informacji

17.08.2005 @ 22:10 (mur)

dokumentacja0 Prawo do informacji

Każdy pacjent ma prawo do pełnej informacji o swoim stanie zdrowia. Niestety, w polskich szpitalach często nie informuje się chorego ani o jego stanie zdrowia, ani o wynikach badań czy prowadzonym właśnie leczeniu. W naszym kraju przyjęła się bowiem zasada, że o problemach zdrowotnych bardziej rozmawia się z rodziną pacjenta niż z nim samym. A to bardzo źle, bo w procesie diagnostycznym czy leczniczym najważniejszą osobą jest sam chory, który ma prawo wiedzieć, co się z nim dzieje, po co wykonuje mu się tomografię, czy proponuje dany zabieg.

Prawo do informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostyki i leczenia, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania i rokowaniu ma każdy pacjent, który ukończył 16 rok życia. Młodsze dzieci powinny być informowane o tym jedynie w zakresie potrzebnym do prawidłowego przebiegu leczenia. Pełną informację powinni posiadać natomiast jego rodzice lub opiekunowie. Gdy pacjent jest nieprzytomny lub niezdolny do zrozumienia informacji o swoim zdrowiu, powinna być ona przekazana jego przedstawicielowi prawnemu lub opiekunowi. Z prawem do informacji wiąże się oczywiście prawo do wglądu w dokumentację medyczną.

W szpitalu powinniśmy zostać zapytani przez lekarza, komu może on udzielać informacji o naszym stanie zdrowia. Najlepiej, gdy będzie to jedna, maksymalnie dwie osoby. Często zdarza się, że o zdrowie jednej osoby pyta nawet kilkanaście osób. Wprawdzie jest to miłe, że tak wielu ludzi się o nas troszczy, ale należy zrozumieć również lekarza, któremu, jeśli udziela po raz kolejny tych samych odpowiedzi, mogą puścić nerwy. Nie mówiąc już o stracie czasu.

Przy przyjęciu zwykle wskazujemy jedną, najbliższą osobę, która w razie śmierci będzie upoważniona do uzyskania dokumentacji medycznej.

O Marzena Wielgus 106 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*