Okulary i ich rodzaje

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Obecnie salony optyczne oferują ogrom oprawek do okularów. Wybierać można nie tylko w kolorach, ale i kształtach czy rodzajach szkieł. Jeśli zatem okulista stwierdził u nas wadę wzroku i zalecił noszenie okularów, warto skierować swe kroki do optyka celem wybrania najbardziej odpowiadającego nam modeli.

Soczewki mineralne i plastikowe

Salony optyczne posiadają szeroką ofertę okularów, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni do noszenia takich brzydkich oprawek, jak miało to miejsce kiedyś.
Do wyboru mamy między innymi soczewki mineralne lub plastikowe.
Soczewki mineralne, wykonane ze szkła są cięższe i cieńsze, aniżeli plastikowe, które są przy tym bardziej podatne za zarysowania. Soczewki mineralne zalecane są osobom z dużą wadą wzroku.
Każdy rodzaj soczewek nadaje się do tego, by je pocienić a przez to zmniejszyć ich wagę oraz poprawić komfort podczas noszenia okularów.

Soczewki plastikowe i mineralne różnią się także tym, iż w plastikowych można zmienić kolor na żółty, pomarańczowy, brązowy, niebieski, zielony bądź szary. W przypadku soczewek mineralnych, jedynie na kolor brązowy.
Kolory jasne – żółty czy niebieski można przyciemnić o połowę i będą odpowiednie do pracy przy komputerze.
W soczewkach przyciemnionych o około 90% nie należy prowadzić samochodu.

Fotochromy

Dla osób, którzy nie preferują ani okularów jasnych, ani ciemnych odpowiednie mogą okazać się tak zwane fotochromy, które pod wpływem jasnego światła ciemnieją a po wejściu do pomieszczenia stają się jasne. Tajemnica metamorfozy soczewek tkwi w wtopieniu w nie mikrocząsteczek światłoczułego proszku.
Fotochromy nie są odpowiednie dla kierowców, bowiem szyba samochodu stanowi barierę powodując tym samym, iż soczewki nie przyciemniają się.
Ten rodzaj okularów sprawdza się zimą, bowiem soczewki w niskich temperaturach szybciej ciemnieją, chroniąc tym samym oczy przed odbijającym się od śniegu światłem.
Kiedy temperatura przekracza 24 stopnie C, fotochromy zabarwiają się znacznie odporniej.

Szkła dwuogniskowe (bifokalne)

Jeśli nasza wada wzroku sprawia, że potrzebujemy dwóch par okularów, jednych do patrzenia w dal, drugich do czytania, dobrym rozwiązaniem będzie wybór okularów ze szkłami dwuogniskowymi. To właśnie one umożliwiają nam patrzenie daleko górą i czytanie patrząc dołem soczewki.

Okulary chroniące oczy przed promieniami UV

Celem ochronienia oczu przed promieniami UV oraz samych soczewek mogą one zostać pokryte specjalną powłoką. Decydując się na jej posiadanie, należy zgłosić to podczas zamawiania okularów, bowiem wykonując soczewki, optyk musi nałożyć poszczególne warstwy w odpowiedniej kolejności.

Rodzaje powłok w okularach:

  • utwardzająca, którą można zastosować na soczewkach plastikowych chroni je przed zarysowaniem,
  • antyrefleks, niweluje odblask i zatrzymuje około 70% promieniowania UV. Może mieć odcień złoty, różowy, szary, niebieski, zielony; składa się z 5 warstw,
  • antyfobowa, powłoka zmniejszająca tendencję do parowania, sprawdza się podczas deszczu, bowiem krople spływają po szkłach nie zastygając na nich,
  • polaryzacyjna, niweluje odblaski powstające po odbiciu się światła od tafli wody czy mokrej nawierzchni drogi. Polecana kierowcom, sportowcom, żeglarzom czy wędkarzom.

Jak przedłużyć żywotność okularów

Zakup okularów wiąże się z wydatkiem. Warto jednak wyposażyć swoje okulary w przydatne nam powłoki i objąć je należytą opieką.
Każdego dnia okulary należy umyć specjalnym płynem do mycia okularów, do nabycia w salonach optycznych albo letnią wodą przy użyciu płynu do naczyń, w składzie którego nie ma octu, który mógłby uszkodzić powłokę antyrefleksową.
Do przecierania soczewek używać należy miękkiej ściereczki z mikrofibry. W przypadku soczewek mineralnych pozbawionych antyrefleksu, skorzystać można z ściereczki z irchy.
Podnoski, a więc skrzydełka podtrzymujące okulary na nosie należy wymieniać, kiedy zaczynają się przebarwiać. Pod wpływem potu, kosmetyków mogą one bowiem zmieniać swój kolor.
Zakładając okulary należy przytrzymywać je obiema rękami, dzięki czemu unikniemy ich odkształcaniu się. Jeśli nie nosimy ich, okulary warto włożyć do specjalnego etiu, które ochroni je przed uszkodzeniem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*