Nowoczesna antykoncepcja

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Częstość stosowania nowoczesnych metod planowania rodziny kształtuje się w Polsce na poziomie 19%, jak wynika z raportu ONZ. W krajach Unii Europejskiej wynosi: w Wielkiej Brytanii 81%, na Węgrzech 68,4%, a w Niemczech 71,8% .
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne stoi na stanowisku, że nowoczesna antykoncepcja jest jedynym skutecznym sposobem zapobiegania niepożądanym ciążom. Dlatego tak ważna jest w naszym kraju edukacja społeczeństwa dotycząca sposobów planowania rodziny. Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego poważnym problemem w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej są niepowodzenia w wyniku błędów jej stosowania. Aż 47% kobiet zapomina o przyjęciu jednej lub więcej tabletek w ciągu jednego cyklu, zaś 22% nie pamięta o przyjęciu dwóch lub więcej tabletek na cykl . Niektóre kobiety nie lubią wręcz codziennego przyjmowania tabletek.

Od niedawna na rynku polskim dostępne są nowe środki antykoncepcyjne, które nie zmuszają do codziennego przyjmowania pigułek:

• plaster podobnie jak pigułki dwuskładnikowe zawiera dwa syntetyczne hormony płciowe: estrogen i progestagen. Nakleja się go na pośladku, podbrzuszu, górnej części tułowia lub zewnętrznej części ramienia. Po naklejeniu, hormony w sposób ciągły (przez 24 godziny na dobę) przenikają przez skórę do krwioobiegu, blokując w ten sposób owulację. Plaster nakleja się raz na tydzień, potem zmienia na kolejny. Po trzecim plastrze należy zrobić tygodniową przerwę, w czasie której wystąpi miesiączka. Dopuszczalne jest trzydniowe opóźnienie w zmianie plastra na nowy

• system terapeutyczny dopochwowy stosowany w sposób ciągły przez trzy tygodnie. Metoda ta w postaci elastycznego pierścienia antykoncepcyjnego łączy wysoką skuteczność z łatwością stosowania. Jest on alternatywą dla doustnej tabletki antykoncepcyjnej. Innowacyjność pierścienia antykoncepcyjnego polega na tym, że po umieszczeniu w pochwie uwalnia on hormony: progestagen (etonogestrel) i estrogen (etynyloestradiol). Łatwo się go zakłada i usuwa, jest dobrze tolerowany przez kobiety i akceptowany przez ich partnerów. Specjaliści zalecają tę metodę wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Precyzja położenia pierścienia w pochwie nie wpływa na jego skuteczność. Kobieta planując ciążę sama może zadecydować o zaprzestaniu jego stosowania gdyż jest to metoda w pełni odwracalna. Dzięki tak małej dawce estrogenów zawartej w pierścieniu kobiety stosujące ten preparat nie cierpią z powodu bólów głowy, nudności, bolesności piersi i nie tyją. Mimo tak niskiej dawki estrogenów nieprawidłowe krwawienia i plamienia występują niezmiernie rzadko. Skuteczność antykoncepcyjna pierścienia jest porównywalna do tabletek. Dzięki niemu kobieta nie musi pamiętać codziennie o antykoncepcji, bowiem pierścień zakłada raz w miesiącu.

Przedstawione metody są dobre dla zapominalskich. Są też lepszym wyjściem dla kobiet z chorobą wrzodową żołądka albo niewydolnością wątroby: w przeciwieństwie do pigułek nie obciążają tych narządów, a są równie skuteczne. W odróżnieniu od pigułek, skuteczności nowoczesnej antykoncepcji nie zmniejszają biegunki ani wymioty, bo hormony nie są wchłaniane przez układ pokarmowy.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*