Najczęstsze choroby

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Najczęstsze choroby

22.09.2005 @ 22:10 (mur)

Najczęstsze choroby, na które jesteśmy narażeni podróżując do egzotycznych krajów.

Żółta gorączka (żółta febra)

Choroba wirusowa przenoszona przez komary z gatunku Aedes aegypti. Występuje endemicznie w Afryce i Ameryce Południowej, w pasie pomiędzy 15st. N a 15 st. S szerokości geograficznej. Najpóźniej 10 dni przed wyjazdem należy się zaszczepić przeciwko tej chorobie.

Malaria (zimnica, gorączka błotna)

Występująca w Afryce, Ameryce Południowej, Azji i Oceanii choroba zakaźna wywołana przez różne gatunki pełzaka namnażającego się w krwinkach czerwonych i przenoszonego przez komary z gat. Anopheles.

Cholera

Ciężka choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywołana przez bakterie z gatunku Vibrio.

Dur brzuszny

Ciężka choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywołana przez bakterie Salmonella typhi.

Błonica

Choroba zakaźna pierwotnie górnych dróg oddechowych wywołana przez bakterię Corynbacterium diphteriae.

Wirusowe zapalenie wątroby

Ostra choroba zakaźna cechująca się pierwotnym uszkodzeniem wątroby. Wyróżnia się kilka postaci zakażenia, najczęściej wirusem z grupy A (droga pokarmowa) i B (drogi pozapokarmowe).

Poliomyelitis

Choroba zakaźna układu nerwowego (istoty szarej rdzenia kręgowego) wywołana przez wirusa polio. Szczepienie ujęte w kalendarzu szczepień.

Zakażenia meningokokowe

Ropne zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wywołane przez dwoinkę z rodzaju Neisseria meningitidis.

O Marzena Wielgus 106 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*