Nadciśnienie krwi – baza wiedzy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nadciśnienie tętnicze (hipotensja) to przypadłość, na którą w samej Polsce cierpi kilka milionów ludzi. Zwiększone ciśnienie krwi stwarza ryzyko wystąpienia innych ciężkich chorób: miażdżycy, zawału, chorób serca czy nerek. Oczywiście przyczyn dolegliwości jest wiele, ale coraz częściej mówi się o destrukcyjnym wpływie przetworzonej żywności, nadwagi biernego  stylu życia na ciśnienie i układ krwionośny człowieka. Nadciśnienie w ostatnich latach zyskało miano choroby cywilizacyjnej, a jego powszechność wciąż wzrasta. W 2000 roku chorobę wykryto u prawie miliarda ludzi na całej kuli ziemskiej.

Jak zapobiegać nadciśnieniu krwi?

Wbrew pozorom choroba rzadko indukuje niepokojące objawy, dlatego przez długi okres choroby większość osób żyje w nieświadomości. Nadciśnienie tętnicze zostaje wykryte zazwyczaj w trakcie rutynowych badań lub  w momencie, gdy chory zaczyna odczuwać bóle głowy, krwotoki z nosa czy zaburzenia pamięci. Nawet jeżeli pacjent z pozoru czuje się zdrowy i tak konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Oczywiście bardzo ważne jest też dostosowanie swojego życia do stanu zdrowia. Nieunikniona będzie eliminacja alkoholu, papierosów, niezdrowej żywności (wysoce przetworzonej, tłustej i słonej). Pacjent będzie musiał za to wprowadzić do jadłospisu ryby, owoce, warzywa produkty pełnoziarniste czy oleje. Odpowiednia dieta musi zostać połączona  z regularną aktywnością fizyczną. Jedynym dozwolonym alkoholem na diecie ciśnieniowej jest wino, ale w rozsądnej ilości.

Jeżeli pacjent sam wykryje u siebie nadciśnienie tętnicze lub zostanie ono wykryte w trakcie badania lekarskiego nie jest to powód do zmartwień, ponieważ odpowiednie leki i styl życia są bardzo skuteczne w niwelowaniu niebezpiecznych skutków choroby. Wybór dostępnych leków jest bardzo szeroki, dodatkowo różnią się one mechanizmem działania, dzięki czemu każdy będzie mógł dopasować leczenie do swoich potrzeb. Obecnie najczęściej zalecanymi lekami, zarówno w monoterapii jak i w leczeniu łączony są: Lisinopril, Ramipril, Bendroflumethiazid oraz Amlodipine. Wszystkie wymienione środki farmaceutyczne możesz zamówić również na stronie naszego serwisu w prosty i bezpieczny sposób. Gwarantujemy możliwość darmowej konsultacji medycznej, podczas której lekarz dopasowuje lek, dawkowanie do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Gdy specjalista wystawi receptę, lek zostanie wydany prosto z apteki i wysłany do chorego bez dodatkowych  kosztów.

Czy cierpię na nadciśnienie?

Bardzo często choroba nie daje o sobie znać, dlatego tak ważne są profilaktyczne wizyty u lekarza. Oczywiście można również kontrolować poziom ciśnienia samemu w domu, ale w tym celu należy posiadać odpowiednie urządzenie.

Odpowiednie parametry ciśnienia i klasyfikacja stadium choroby zostały ustalone przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego:

Ciśnienie prawidłowe:

Ciśnienie skurczowe [mmHg]: <120

Ciśnienie rozkurczowe [mmHg]: <80

Stan przedciśnieniowy

Ciśnienie skurczowe [mmHg]: 120-139

Ciśnienie rozkurczowe [mmHg]: 80-89

Początkowe nadciśnienie

Ciśnienie skurczowe [mmHg]: 140-159

Ciśnienie rozkurczowe [mmHg]: 90-99

Nadciśnienie zaawansowane:

Ciśnienie skurczowe [mmHg]: >160

Ciśnienie rozkurczowe [mmHg]: >100

Jeżeli pomiar ciśnienia kilka razy pod rząd wykaże niepokojące parametry należy zgłosić się do lekarza, aby podjąć kurację leczniczą przeciwko nadciśnieniu tętniczemu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*