Kwas hialuronowy w kosmetyce

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kwas hialuronowy jest rodzajem polisacharydu, który występuje  u wszystkich żywych organizmów od bakterii po człowieka. Odkryli go w 1934 roku Karl Meyer i John Palmer podczas badania krowich oczu. U ludzi występuje w postaci soli sodowej. Najwięcej, bo aż 50%, jest go w skórze. W dużej ilości występuje także w gałkach ocznych i stawach. Kiedyś pozyskiwano go z grzebieni kogutów i płetw rekina. Obecnie produkuje się go na skalę przemysłową  przy pomocy bakterii Streptococcus equi.

Jest on częścią naszej tkanki łącznej, naturalną substancją nawilżającą. Jego główną rolą w naszym organizmie jest wiązanie wody poprzez zmianę jej struktury na kleistą, podobną do galaretki owocowej.

W 1942 roku kwas hialuronowy został po raz pierwszy użyty w celach komercyjnych jako środek zastępujący jajka podczas produkcji pieczywa. Obecnie stosuje się go w kosmetyce i medycynie.

Na rynku kosmetycznym jest on nazywany „fontanną młodości”, bo wiąże wodę w skórze, nadając jej jędrność, trwałość i elastyczność. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody. Najwięcej HA mają dzieci. Z wiekiem, szczególnie po czterdziestym roku życia, ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje, co pociąga za sobą wysychanie i wiotczenie skóry skutkujące tworzeniem się zmarszczek. Aby im zapobiec stosuje się kremy nawilżające zawierające kwas hialuronowy. Najskuteczniej radzi on sobie ze zmarszczkami powstającymi  pomiędzy nosem a ustami. Kwas ten jest także składnikiem szamponów, bo nawilża skórę głowy, nadając połysk włosom suchym i zniszczonym.

Zdaniem naukowców kwas hialuronowy może chronić skórę przed promieniowaniem UV. Otwiera to przed nim drzwi rynku kosmetyków do opalania.

Równie powszechnie jak na rynku kosmetyków, stosuje się kwas hialuronowy także w medycynie.

Działanie tego kwasu opóźniające starzenie się skóry czyni go także użytecznym w chirurgii plastycznej. Wstrzykuje się go w skórę, aby usunąć znajdujące się tam zmarszczki i fałdy. Jest stosowany także jako tzw. wypełniacz w zabiegach powiększających usta oraz jako składnik implantów piersi.

Jest skuteczny w leczeniu reumatoidalnego zapalenia i innych zaburzeń funkcjonowania stawów, gdyż jest głównym składnikiem mazi stawowej. Substancja ta działa jak smar w silniku, chroniąc komórki stawów przed uszkodzeniem. Kwas hialuronowy może być stosowany doustnie lub wstrzykiwany bezpośrednio w chory staw.

Agencja Żywności i Leków ze Stanów Zjednoczonych  zaaprobowała jego używanie w chirurgii oczu, m.in. w operacjach zaćmy, przeszczepach rogówki lub soczewki i naprawie odwarstwionej siatkówki. Nadaje on cieczy wodnistej oczu konsystencję kleistego żelu, dzięki czemu może ona transportować składniki odżywcze oraz absorbować wstrząsy, chroniąc oko przed urazami. Podczas operacji wstrzykuje się kwas hialuronowy bezpośrednio do gałki ocznej, dzięki czemu może ona zachować właściwy kształt.

Lekarze sięgają po HA także do wypełniania ubytków w tkankach. Stosuje się go na skaleczenia, otarcia, rany po przeszczepach i operacjach, poparzenia pierwszego i drugiego stopnia oraz w leczeniu opryszczki, owrzodzenia żylnego i będącego wynikiem cukrzycy.

Omówione właściwości czynią kwas hialuronowy skutecznym sojusznikiem w walce o zdrowie i młodość.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*