Krok po kroku do orzeczenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Krok po kroku do orzeczenia

29.09.2005 @ 23:11 (txt: mur)

Krok pierwszy

pdf 9 Krok po kroku do orzeczenia

Pobierz wzór wniosku w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

pdf 9 Krok po kroku do orzeczenia

Pobierz wzór wniosku w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (osoby do 16 roku życia).

pdf 9 Krok po kroku do orzeczenia

Pobierz wzór zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia.

pdf 9 Krok po kroku do orzeczenia

Pobierz wzór wniosku o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Zgłoś się do właściwego dla miejsca zamieszkania powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (lub ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie) i pobierz formularze: wniosku i zaświadczenia lekarskiego. Na pewno uzyskasz tam odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące procedury orzekania.

Rada: Zanim pójdziesz po potrzebne druki, zadzwoń do zespołu. W dużej części przypadków potrzebne druki są udostępniane w internecie, skąd można je wydrukować, a następnie wypełnić.

Krok drugi

Skompletuj potrzebną dokumentację:

  • wypełnij wniosek
  • uzyskaj wpisy lekarza pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów, którzy prowadzą leczenie - załącz kopie posiadanej dokumentacji, a także, jeśli je posiadasz, orzeczenie Komisji ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia (KIZ) o grupie inwalidzkiej lub orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy.

Rada: to najważniejsza i najdłużej trwająca część procedury, dlatego należy poświęcić jej dużo uwagi.

Krok trzeci

Kompletny wniosek wraz z załącznikami (dokumentami dotyczącymi stanu zdrowia lub/i stopnia niezdolności do pracy) złożyć w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.

Rada: jeśli zapomnisz o dołączeniu któregoś z załączników, możesz to zrobić na posiedzeniu zespołu orzekającego.

niepelnosprawni1 1 Krok po kroku do orzeczenia

Krok czwary

W wyznaczonym na badanie terminie musisz stawić się przed oblicze komisji, która na jego podstawie oraz dokumentacji podejmie decyzje co do niepełnosprawności. W przypadku obłożnie chorych, którzy nie mogą stawić się na badanie, decyzja może zostać podjęta zaocznie.

Rada: gdy nie możesz zjawić się z przyczyn życiowych na posiedzeniu zespołu, wcześniej poinformuj o tym zespół (najlepiej pisemnie).

Krok piąty

Od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (LINK). Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od daty doręczenia za pośrednictwem powiatowego zespołu.

Jeśli jego orzeczenie będzie również dla nas niekorzystne możemy złożyć odwołanie do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń.

Rada: walcz do końca. Zwłaszcza, że cała procedura orzekania o stopniu niepełnosprawności nie jest kosztowna. Nawet postępowanie odwoławcze przed sądem jest wolne od opłat i nie wymaga obecności adwokata.

O Marzena Wielgus 106 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*