Jak zmienia się ciało podczas ciąży?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ciąża to spory szok dla organizmu kobiety. Zachodzące w nim zmiany są częstym powodem do zmartwień i złego samopoczucia przyszłych mam. Lecz jeśli dobrze się im przyjrzeć, to część z nich jest nawet zmianą na lepsze.

Cera

Większość kobiet, które przed zajściem w ciążę narzekały na brzydką cerę, teraz mają powód do dumy. W ciąży staje się ona bardziej gładka i świeża. Znikają wszystkie zaskórniki i grudki. Twarz przyszłej mamy dosłownie promienieje. Mimo to, nie wolno zapominać nadal o podstawowych, codziennych zabiegach pielęgnacyjnych, jak chociażby o stosowaniu odpowiednich kremów dla mam.

Stan skóry

Podczas ciąży cera pięknieje, za to skóra na brzuchu, udach, biodrach i pośladkach wymaga już szczególnej pielęgnacji. W miarę powiększania się brzucha, skóra w tych okolicach staje się sucha i w efekcie zostają osłabione włókna kolagenowe oraz elastynowe, które odpowiadają za jej jędrność. Dodatkowo mogą pojawić się rozstępy, które wyglądają jak różowe, cienkie niteczki. Problem dotyczy głównie kobiet o jasnej cerze, których skóra jest z natury delikatniejsza.

Na problemy z rozstępami, najlepiej stosować preparaty natłuszczające oraz nawilżające, które będą częściowo maskować te niedoskonałości, które już się pojawiły i zapobiegać jednocześnie powstawaniu nowych. Unikać natomiast trzeba wszelkich masaży w trakcie trwania ciąży, a w szczególności brzucha i pleców, gdyż grozi to wywołaniem skurczy porodowych.

Włosy

Kolejny powód do radości z ciąży jest taki, że pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenu poprawia się stan włosów, które stają się bardziej gęste i mocniejsze. Szybciej też rosną. Dzieje się tak dlatego, ponieważ estrogen pobudza do pracy mieszki włosowe. Generalnie pod wpływem hormonów może zmienić się struktura, elastyczność i skręt włosów.

Opuchnięte nogi

Kolejny powód do zmartwień to niestety opuchnięte nogi, które dają o sobie znać szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Jest to spowodowane przede wszystkim uciskiem macicy na żyły biodrowe oraz nadmiarem wody w organizmie. Dolegliwości te spotykają co drugą kobietę. Jeżeli problem ten utrzymuje się stosunkowo długo i opuchlizna nie znika po dłuższym odpoczynku, a dodatkowo obejmuje również inne części ciała, zaleca się szybki kontakt z lekarzem, gdyż może to wskazywać na zatrucie ciążowe.

Powiększony biust

Zmiany zachodzące w piersiach podczas ciąży, mogą martwić lub cieszyć, w zależności od tego, jaki rozmiar miseczki nosiła kobieta wcześniej. Przede wszystkim piersi znacznie się powiększają, na skutek zwiększonej produkcji estrogenu i progesteronu. Oznacza to tyle, że dla kobiet z małym biustem, może być to powód do dumy, natomiast dla osób z dużym, powód do poważnych zmartwień.

Jeśli chcemy, aby biust po ciąży i po okresie karmienia wyglądał równie pięknie jak wcześniej, również trzeba o niego właściwie zadbać. Masuj je na przemian ciepłym i zimnym strumieniem wody. Po kąpieli, kolistymi ruchami wmasuj w nie balsam dla ciężarnych. Na bolące brodawki dobrze działa oliwka dla niemowląt. Uważać tylko trzeba z wcieraniem, ponieważ wydziela się wtedy oksytocyna, która może wywołać skurcze. W czasie ciąży spraw sobie nowy biustonosz, najlepiej bawełniany.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*