Jak określić typ metaboliczny?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wiele programów dietetycznych deklaruje efektywną utratę nadwagi, wzrost poziomu energii, lecz będzie to prawdą pod jednym tylko warunkiem, program ten musi być dobrany do twego osobistego (bardzo indywidualnego) typu metabolicznego, czyli rodzaju przemiany materii.

Wyjaśnia to, dlaczego jedna osoba może szybko stracić nadwagę stosując daną dietę, zaś druga osoba reaguje wręcz odwrotnie przebierając na wadze stosując identyczną dietę.
Myślą przewodnią teorii określania typów metabolicznych jest znane powiedzenie rzymskiego filozofa Lukrecjusza:
To, co jest pokarmem jednego człowieka może być gorzką trucizną dla innych. Metoda określania osobistego typu metabolicznego jest rewolucyjnym systemem zapewniającym optymalizację całokształtu procesów zdrowotnych organizmu po przez odniesienie się do człowieka na podstawowym poziomie metabolicznym. W efekcie można osiągnąć wzrost energii i dobrego samopoczucia, utratę nadwagi oraz zwiększenie odporności immunologicznej.
Po przez serię prostych testów, jest możliwe określić indywidualny typ metaboliczny, daje to możliwość ustalenia sposobu odżywiania, który zapewni optymalną produkcję energii życiowej. Uzbrojeni w znajomość własnego typu metabolicznego będziemy mogli świadomie wybrać odpowiednią żywność i suplementy, które są odpowiednie dla naszego rodzaju przemiany materii. Jest faktem, że dany rodzaj pokarmu może mieć potencjalnie odwrotny efekt na osobników o innym typie metabolicznym. Metoda określania osobistego typu metabolicznego połączyła w jeden system wiele niezależnych badań naukowych w zakresie metabolizmu, przeprowadzonych przez ostatnie dziesięciolecia. Test pozwalający określić typ metaboliczny zawiera serię prostych pomiarów, które zajmują około 2,5 godziny. Test podzielony jest na cztery cykle i jest poprzedzony minimum sześciu godzinnym postem. Po przeprowadzeniu serii wstępnych pomiarów będących punktem wyjściowym całego testu, wypija się napój zawierający glukozę tzw. Modified glucose challenge drink. Następnie przeprowadza się trzy kolejne serie testów, które zawierają pomiary: 

Ciśnienia krwi oraz pulsu
Poziom glukozy we krwi
pH śliny i moczu
Ciężar włałciwy moczu
Czas wstrzymania oddechu
Ilość oddechów na minutę

Wyniki testu wraz z wynikami odpowiedzi na kwestionariusz pozwalają określić osobisty typ metaboliczny. Technicznie test jest stosunkowo prosty, natomiast interpretacja wyników jest sprawą nieco trudniejszą. Nieprawidłowa dieta lub zawyżony poziom cukru we krwi może poważnie utrudnić ustalenie typu metabolicznego w tym przypadku można zastosować dodatkowy test zastępując glukozę proteinami.
Lecz sam test jest tylko wskazówką, znacznie ważniejsze jest dostosowanie się do zaleconej diety, która nie ogranicza ilości pokarmu, zmienia ona jedynie stosunek ilościowy protein ( białka) do węglowodanów odpowiedni dla określonego typu metabolicznego.
Istnieją też rodzaje żywności nie odpowiednie dla poszczególnych typów metabolicznych, trzeba starać się je wyeliminować lub przynajmniej mocno ograniczyć. Jak również są grupy żywności, które powinne być wyeliminowane przez wszystkie typy metaboliczne.
Rezultaty zmiany w sposobie odżywiania daje się zauważyć dość szybko, choć w pierwszych dniach mogą wystąpić reakcje negatywne jak bóle głowy, rozdrażnienie czy osłabienie, negatywne objawy mijają dość szybko, zaczyna się zauważać wzrost energii i dobrego samopoczucia, następuje wolny, lecz wyrazny spadek wagi, stabilizuje się ciśnienie i poziom cholesterolu.

Po prostu twój biologiczny silnik zaczyna pracować na paliwie dostosowanym do jego typu.
Jednym z elementów pomocniczych testu jest kwestionariusz, który pozwala orientacyjnie określić typ metaboliczny testowanej osoby, lecz często wyniki jego są zniekształcone po przez długoletnie nawyki żywieniowe. Załączony test należy traktować jako swego rodzaju zabawę, należy odpowiedzieć na załączone pytania zakreślając odpowiedzi A, B lub C. W razie niepewności, co do odpowiedzi lepiej nie zakreślać żadnej z nich. Zdarza się czasami, że przy braku pewności zakreśla się odpowiedz środkową B, co może zniekształcić wyniki ankiety. Test można przeprowadzać wielokrotnie, jest to nawet wskazane po prostu będziemy już wiedzieli, na co zwracać uwagę. Interpretacja wyników polega na podsumowaniu poszczególnych grup odpowiedzi. Wyraśna przewaga odpowiedzi z grup A będzie sugerowała przynależność do grupy carbo, czyli wolny spalacz oraz sympatetyk, przewaga odpowiedzi B sugeruje przynależność do grupy zbalansowanej zaś przewaga odpowiedzi C sugeruje przynależność do grupy proteinowej, czyli szybki spalacz i parasympatetyk.  Następny cykl artykułów będzie poświecony omówieniu poszczególnych typów metabolicznych oraz jaki rodzaju diety odpowiedniej dla nich.

%name Jak określić typ metaboliczny?

Catch Me, Patch Me!

Zamów dzisiaj i otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

50% Tylko dziś!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*