Jak obliczyć termin porodu?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Poród jest momentem wyczekiwanym przez 9 miesięcy ciąży. Z tego też względu jest to jedno z pierwszych pytań, jakie świeżo poinformowane o ciąży pacjentki zadają lekarzowi. Ocena wieku ciążowego rzutuje na wszelkie pomiary dokonywane w czasie ciąży w badaniu USG, a także ma wpływ na prawidłową opiekę nad kobietą w ciąży oraz umożliwia ocenę zagrożenia porodem przedwczesnym.

Podstawową zasadą oceny wieku ciążowego jest ustalenie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to o tyle istotne, że wiek ciążowy zaczyna się liczyć właśnie od tego dnia,a nie od zapłodnienia. Ciąża człowieka trwa ok. 280 dni (37-41 pełnych tygodni),co w przybliżeniu wynosi 9 miesięcy. Im bardziej regularne miesiączki występowały u kobiety przed ciążą, tym jest możliwa precyzyjniejsza ocena wieku ciążowego.

Ocena wieku ciążowego dokonywana jest na początku ciąży i zazwyczaj nie ulega zmianie w późniejszym terminie. Dzięki prawidłowemu określeniu daty ostatniej miesiączkii skorygowaniu wyniku poprzez pomiary w badaniu USG otrzymuje się precyzyjny wynik i termin upragnionego porodu.

W trakcie trwania prawidłowej ciąży zaleca się wykonanie trzech badań ultrasonograficznych:

 • pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży
 • około 20 tygodnia ciąży
 • po 30 tygodniu ciąży

W czasie badania ultrasonograficznego lekarz dokonuje pomiarów umożliwiających potwierdzenie oszacowanego wieku ciążowego. W pierwszej połowie ciąży używa się do tego celu pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu (CRL ang. Crown-Rump Length) dokonanego przed 10 tygodniem ciąży, natomiast w okresie od 8 do 22 tygodnia ciąży stosuje się pomiar dwuciemieniowego wymiaru główki płodu (BPD ang. BiParietal Diameter). W drugiej połowie ciąży za wiarygodny uznaje się pomiar długości kości udowej płodu (FL ang. Femur Length) oraz poprzeczny wymiar móżdżku (TCD ang. Transverse Cerebellar Diameter).

Ocena wieku ciąży możliwa jest również poprzez monitorowanie owulacji w USG.Takie badanie wykonuje się w przypadku pacjentek, u których przez długi czas występował problem z zajściem w ciążę. Umożliwia to wyznaczenie daty zapłodnienia.

Nie ma idealnej metody, która z dokładnością do jednego dnia wyznaczy termin porodu. Dlatego też, należy pamiętać, że określona data porodu ma znaczenie jedynie orientacyjne.

Uznaje się za normę, jeżeli poród odbędzie się pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży.

Reguła Naegelego – uproszczona dla cyklów 28 dniowych, z owulacją w 14 dniu cyklu.

Pozwala na oszacowanie terminu porodu u kobiet z regularnymi cyklami przed ciążą. Należy ustalić pierwszy dzień ostatniej miesiączki odjąć 3 miesiące, następnie dodać 7 dni oraz 1 rok.

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni + rok = termin porodu

Na przykład:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki: 17.06.2010

Krok 1. Odjąć 3 miesiące – 17.03.2010

Krok 2. Dodać 7 dni – 24.03.2010

Krok 3. Dodać rok – 24.03.2011

Termin spodziewanego porodu: 24.03.2011

Rozszerzona Reguła Naegelego.

Jest przydatna szczególnie dla tych kobiet, które przed ciążą nie miały regularnych cykli.

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni + rok +/- N dnigdzie N jest liczbą określającą o ile dni długość cykli odbiega od 28 dni, cyklu standardowego.

Na przykład:

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 17.06.2010

Cykle długości – 31 dni

Krok 1. Minus 3 miesiące – 17.03.2010.

Krok 2. Dodać 7 dni – 24.03.2010

Krok 3. Dodać rok – 24.03.2011.

Krok 4. Dodać N (wynoszące w tym przypadku 3 dni) – 27.03.2011

Termin spodziewanego porodu: 27.03.2011

Powyższa metoda jest szeroko stosowana przez lekarzy ginekologów, ale daje także przyszłym mamom możliwość samodzielnego wyliczenia terminu porodu. Pamiętać jednak należy o niedoskonałościach tych wyliczeń oraz zmienności kobiecych organizmów.

Opracowała:

Lek. med. Dorota Michałek,
Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny,
Klinika Pediatrii z poddziałem chorób dietozależnych,
ul. Działdowska 1, Warszawa

Na podstawie:

 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Ginekologia po Dyplomie, 2008/II/01/Wydanie specjalne
 • Bręborowicz G, Położnictwo i ginekologia, PZWL, 2007, 2010
 • Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.


  *