Jak chronić dziecko przed słońcem

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ciepłe dni zachęcają do tego, by przebywać poza domem. Częstym następstwem są jednak potówki, odparzenia, poparzenia, zapalenia skóry i jej wysuszenia, których należy się wystrzegać a jeśli się pojawią należy podjąć stosowną metodę pielęgnacji. Co pomoże?

Potówki

Potówki pojawiają się na zaczerwienionej skórze dziecka w postaci maleńkich, czerwonych grudek wielkości główki od szpilki. Powstają na skutek przegrzania i pocenia się. Na niektórych potówkach mogą powstać niewielkie pęcherzyki, które po pęknięciu wysychają i robią się ciemniejsze.
Potówki pojawiają się na skórze, która jest osłonięta, a więc na pleckach, brzuszku, w fałdach szyi, okolicy krocza.

Aby zapobiec powstawaniu potówek nie należy dziecka przegrzewać. Wybierając się zatem na spacer wskazane jest zakładanie malcowi przewiewnych ubranek. W upalne dni ograniczmy ubiór do założenia pieluszki i body.

Kiedy potówki się pojawią, wskazane jest, by przez kilka dni do kąpieli dodawać napar z rumianku, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące. Jeśli ilość potówek zwiększa się, sięgnąć można po krem z cynkiem, który jest składnikiem większości kremów zwalczających odparzenia.

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry

Upał sprzyja odparzeniom. W przypadku niemowląt dochodzi do niego najczęściej w fałdach skóry. Typowe dla okresu wakacyjnego jest również pieluszkowe zapalenie skóry, bowiem wówczas pupa owinięta w pieluszce jest stale wilgotna.
Jeśli skóra jest czerwona, należy zastosować krem łagodzący. Należy też pozwolić dziecku poleżeć z gołą pupą, by skóra miała dostęp świeżego powietrza.
Kiedy zaczerwienienie jest silne mówić można o pieluszkowym zapaleniu skóry. Typowymi objawami są też nadżerki i grudki, z których z czasem zaczyna sączyć krew. Pieluszkowe zapalenie skóry jest stanem bardzo bolesnym, dlatego też dziecko najczęściej płacze i jest niespokojne.

Aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry dziecko należy często przewijać stosując kremy chroniące skórę przed odparzeniami. W ciepłe dni warto również pozwolić dziecku poleżeć bez pieluszki (można ją podłożyć pod pupę, by w razie awarii nie przemoczyć łóżeczka).
Jeśli jednak na skórze pojawią się zaczerwienienia będące sygnałem ostrzegawczym, skórę należy przemywać ciepłą wodą oraz smarować kremem lub maścią zawierającą alantoinę, d-panthenol (substancje te łagodzą podrażnienia skóry, nawilżają i przyspieszają gojenie ran).

Poparzenia słoneczne

Przed wyjściem na zewnątrz należy pamiętać o zastosowaniu grubej warstwy kremu ochronnego z filtrem co najmniej o faktorze SPF 30. Po przyjściu do domu skórę dziecka warto nasmarować preparatem o właściwościach łagodzących (jeśli takiego nie posiadamy, sięgnijmy do lodówki po serwatkę lub zsiadłe mleko).
Wystąpienie gorączki może świadczyć o udarze, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska. Pomocne okazać się mogą okłady ręcznikiem zamoczonym w chłodnej wodzie lub pięciominutowa kąpiel w chłodnej wodzie.

Sucha skóra

Kolejnym letnim zagrożeniem dla niemowląt i dzieci jest sucha skóra, będąca efektem nierozwiniętej jeszcze bariery lipidowej naskórka. Zauważając zatem szorstki naskórek należy jak najszybciej rozpocząć nawilżanie skóry. Do mycia, w temperaturze wody około 37-38 stopni C (gorąca woda wysusza skórę), warto wykorzystać kostkę myjącą oraz kilka kropel oliwki dla dzieci, olejek natłuszczający, emulsję z ciekłą parafiną lub olej sojowy.
Jeśli skóra jest przesuszona, kąpiel nie powinna być długa. Odpowiedni czas to około 5 minut. Po delikatnym osuszeniu, na skórze należy rozprowadzić balsam o właściwościach nawilżających, pozbawiony barwników i środków zapachowych.
Warto pamiętać też, że organizm można tez nawilżyć od środka przyjmując dużą ilość płynów.

Zaczerwieniona czy łuszcząca się skóra może dowodzić, że dziecko ma skłonności do atopii. Warto wówczas umówić się na wizytę u alergologa, który zaleci odpowiednią pielęgnację. W takich sytuacjach pomocne bywają preparaty zawierające w swoim składzie substancje odbudowujące barierę lipidową, wykazujące właściwości łagodzące podrażnienia i uciążliwy świąd.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*