Historia szczepień

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Historia szczepień

22.09.2005 @ 22:10 (txt: mur fot: internet)

jenner2 Historia szczepień

Idea szczepień wywodzi się wprost z tradycji ludowej. Wśród angielskich chłopów utrwalone było przekonanie, że przechorowanie ospy krowianki daje ochronę przed zachorowaniem na ospę prawdziwą.

Wiedzę tą postanowił wykorzystać angielski lekarz z Berkeley Edward Jenner, który 14 maja 1796 roku zaszczepił materiałem zakaźnym ospy krowianki 8-letniego chłopca Jamesa Phippsa. Ospa krowia w odróżnieniu od ludzkiej ma przebieg łagodny i nigdy nie kończy się śmiercią. I rzeczywiście chłopiec przechorował krowiankę.

Następnie Jenner zaszczepił go wirusem ospy prawdziwej. W XVIII wieku w ten sposób uodparniano ludzi, którzy wprawdzie chorowali w wyniku tego na ospę, ale łagodniej. Dzięki temu uodparniali się w przyszłości na nią. W czasie choroby byli jednak zakaźni, czyli śmiertelnie niebezpieczni dla otoczenia

Zaszczepiony chłopiec nie miał jednak objawów ospy prawdziwej. Tym samym Jenner udowodnił, że w celu uodpornienia człowieka przeciw ospie, wcale nie potrzeba zaszczepiać mu ospy prawdziwej, lecz wystarczy szczepienie ospy krowiej. W 1798 roku opublikował wyniki swoich eksperymentów w pracy naukowej pt. Inquiry into the Cause and Effects of the Variolae Vaccinae, a Disease Known by the Name of Cow Pox.

To był prawdziwy początek historii szczepień.

jenner3 Historia szczepień

O Marzena Wielgus 106 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*