Elektryczna stymulacja mózgu w leczeniu natręctw

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Stymulacja elektryczna mózgu stosowana w leczeniu choroby Parkinsona pomoże w terapii osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – donoszą badacze francuscy.

Nerwica natręctw (lub tzw. zaburzenia obsesyjno-kompulsywne) są zaburzeniem psychicznym o podłożu lękowym. Lęk narastający wobec własnych pragnień i myśli pacjenta powoduje, że podświadomie zaczyna on łagodzić go poprzez wykonywanie tzw. rytualnych czynności przymusowych (kompulsji) lub poddaje się nawracającym myślom i wyobrażeniom (obsesje).

Wewnętrzny przymus do wykonywania danego rytuału jest tak silny, że często uniemożliwia choremu prowadzenie normalnego życia i założenia rodziny. Najczęściej opisywane natręctwa są związane z lękiem przed zabrudzeniem, skrzywdzeniem innej osoby, popełnieniem błędu, zachowywaniem się w społecznie nieakceptowalny sposób. Najbardziej typowym przykładem jest rytualne mycie rąk.

Przyczyny nerwicy natręctw są nadal słabo poznane. Badacze podejrzewają jednak, że jej rozwój ma związek ze zmianami w połączeniach komórek nerwowych w podkorowym obszarze mózgu.

Najnowsze wyniki badaczy z francuskiego instytutu INSERM wskazują, że stymulacja elektryczna mózgu (a dokładnie struktury o nazwie jądro podwzgórzowe) stosowana obecnie w celu złagodzenia objawów choroby Parkinsona, może być pomocna w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Na razie skuteczność tej metody została udowodniona na dwóch pacjentach, którzy cierpieli na chorobę Parkinsona i na nerwicę natręctw jednocześnie.

Jeden z pacjentów poddawał się rytuałowi sprzątania domu w odpowiedzi na obawę, że ktoś mógłby znaleźć go martwego w brudnym domu. Drugi, który zmagał się z chorobą przez 40 lat, natrętnie sprawdzał wszystkie zamki w domu, co zajmowało mu dziennie około 3 godzin.

Zespół pod kierunkiem dra Luca Malleta przeprowadził operację wszczepienia pacjentom elektrod do jądra podwzgórzowego. Po dwóch tygodniach od przeprowadzenia operacji mężczyźni wykazywali łagodną poprawę objawów choroby Parkinsona. Okazało się jednak, że ich natrętne zachowania całkowicie zanikły. Złagodzeniu uległy również obsesje.

Wiadomo, że chorzy na Parkinsona często przejawiają natręctwa. Dlatego wyniki zespołu francuskiego można by tłumaczyć jako złagodzenie objawów tej choroby. Autorzy pracy podkreślają jednak, że obydwaj pacjenci mieli objawy nerwicy natręctw na długo przed rozwojem choroby Parkinsona.

Według badaczy, elektryczna stymulacja mózgu może prowadzić do uwalniania się dużych ilości neuroprzekaźnika – serotoniny, która ma udział w kontrolowaniu nastrojów i której niedobory obserwuje się u osób z natręctwami. Możliwe jest też, że stymulacja pozwala "zagłuszyć" nadmierną aktywność niektórych obszarów mózgu u pacjentów.

Jak podkreśla dr Mallet, nerwica natręctw jest bardzo dużym wyzwaniem dla lekarza i trudno poddaje się terapii. Najlepsze rezultaty daje połączenie leków antydepresyjnych z psychoterapią behawioralną.

Według badacza, wyniki jego zespołu rodzą nadzieję, że elektryczna stymulacja może poprawiać funkcje podkorowego układu limbicznego (bierze udział w powstawaniu stanów emocjonalnych) i łagodzić przebieg nerwicy natręctw u pacjentów z najbardziej nasilonymi objawami, u których inne metody nie dają rezultatów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*