Droga po sprawiedliwość (1)

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Droga po sprawiedliwość (1)

10.08.2005 @ 23:11 (mur)

droga Droga po sprawiedliwość (1)

Jeśli uważasz, że złamano Twoje prawa lub czujesz się ofiarą błędu lekarskiego, albo problemy te dotyczą Twoich najbliższych, możesz dochodzić sprawiedliwości na sześć różnych sposobów. Możesz skarżyć się w jednym lub wielu miejscach równocześnie, zażądać zadośćuczynienia finansowego lub ukarania karnego czy zawodowego sprawcy.

  1. Postępowanie cywilne
  2. Postępowanie karne
  3. Sądownictwo lekarskie i pielęgniarskie
  4. Skargi do Narodowego Funduszu Zdrowia
  5. Rzecznik Praw Obywatelskich
  6. Europejski Trybunał Praw Człowieka

Postępowanie cywilne

Proces cywilny to zwykle jedyna możliwość uzyskania odszkodowania za spowodowane szkody na skutek nieprawidłowego postępowania medycznego. Uwaga, przedmiotem sprawy mogą być nie tylko sprawy związane z błędami lekarskimi, ale również dotyczące złamania praw pacjenta.

W naszym pozwie powinniśmy wskazać: powoda, pozwanego, wartość pieniężną sporu, przytoczyć okoliczności uzasadniające nasze żądanie oraz dowody na jego poparcie i złożyć podpis. Możemy dodatkowo złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów procesowych i ustalenie adwokata z urzędu. Na jego sporządzenie mamy 3 lata, jeśli szkoda wynikła z czynu niedozwolonego, lub 10 lat, jeśli szkoda jest wynikiem zbrodni lub występku. Pozwanym powinien być zakład opieki zdrowotnej, w którym doszło do szkody, lub winna jej osoba.

Sprawę należy wytoczyć przed sądem, w którego okręgu ma siedzibę pozwany, Jeżeli występujemy o kwotę w wysokości powyżej 30 tysięcy złotych powództwo powinniśmy skierować do sądu okręgowego. Przy mniejszych sumach naszą sprawą powinien zająć się sąd rejonowy.
W ten sposób możemy domagać się np. zadośćuczynienia za doznane cierpienia, renty, gdy utraciliśmy przez to pracę lub zwrotu kosztów leczenia wynikłego z powodu błędów medycznych.

O Marzena Wielgus 106 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*