Dlaczego trzeba walczyć z otyłością?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Otyłość jest chorobą, gdzie nadmiar tłuszczu zostaje skumulowana prowadząca do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Wskaźnik masy ciała (BMI) jest stosowany w celu określenia, czy dana osoba jest otyły lub nie. Osoby o BMI większe niż 30 kg/m2 są diagnozowane jako otyłe. Jedzenie zbyt dużej ilości fast foodów i prowadzenie siedzącego trybu życia są głównymi przyczynami otyłości. To bardzo złe nawyki dlatego, że otyłość przynosi ryzyko wielu chorób, takich jak trudności z oddychaniem, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca i chorobami zwyrodnienia stawów.

Oto kilka powodów, dla których powinniśmy stanąć na wysokości zadania i zabrać się do walki z otyłością już teraz:

Śmiertelność

Otyłość została uznana za jedno z największych zagrożeń dla życia i przyczyn zgonów na całym świecie. Jako cywilizacja zachodnia zaliczamy się do najbardziej otyłych kultur na świecie i sami pchamy się ku autodestrukcji. BMI powyżej 32 skutkuje podwojeniem współczynnika śmiertelność w stosunku do osób o BMI 30. Ciężka otyłość skraca życie o około 10 lat.

Jedzenie dużej ilości fast foodów jest głupotą której należy unikać w pierwszej kolejności. Ludzie nieświadomie spożywają żywność o wartości odżywczej porównywalnej do śmieci bo są łatwo dostępne a konsumenci nie interesują się w wystarczającym stopniu swoim zdrowiem aby to zauważyć. A ponieważ reklamy telewizyjne starają się sprowokować nas do jedzenia takiej żywności – ulegamy. Tłuste hamburgery, ser, boczek i szynka są łatwo dostępne, kiedy jesteś głodny – nie musisz czekać, wystarczy że umieścisz je w mikrofali i po chwili, bez wysiłku – Twój śmieciowy śmiercionośny posiłek jest gotowy. Jeśli ta łatwa dostępność i niska cena są głównymi czynnikami które sprawiają, że decydujemy się konsumować takie jedzenie – to dobrym rozwiązaniem było by rozejrzenie się za smacznymi i łatwymi w przygotowaniu produktami które są zdrowe. Duże porcje takiej zepsutej żywności jedynie wzmacniają otyłość. Dla otyłych palaczy, sytuacja jest jeszcze gorsza. Wyrządzają podwójne szkody dla swojego ciała, co może doprowadzić do życia pełnego problemów i chorób!

Zachorowalność

Różne warunki fizyczne i psychiczne zwane jako zespół metaboliczny, zostają spotęgowane przez otyłość. Są to warunki, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Powikłania które mogą wyniknąć z otyłością lub powiązanych kwestii, takich jak siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta – są dramatyczne. Zwiększona masa ciała jest odpowiedzialna za choroby zwyrodnieniowej stawów, zaburzenia snu i problemy psychiczne, takie jak depresja, obniżone poczucie wartości i piętno społeczne. Zwiększenie liczby komórek tłuszczowych prowadzi do dolegliwości, takich jak stłuszczenie wątroby, choroby układu sercowo-naczyniowego, rak i cukrzyca.

Podsumowanie

Zgodnie z wynikami najnowszych badań, nawet trzy czwarte ludności świata będzie otyłych już do 2020 roku. Sytuacja w nienormalnym czasie osiągnęła zastraszający poziom. Do tego możemy zauważyć coraz większą liczby dzieci otyłych. Gdy nawet młodzi ludzie stają się otyli, walka z tą chorobą staje się coraz trudniejsza. Niedawne badania wykazały, że jeden na trzech Amerykanów ma nadwagę lub otyłość. To oszałamiający 50% wzrost w stosunku od statystyk które mieliśmy nieprzyjemność oglądać dziesięć lat temu. Według tego badania, jeszcze więcej Amerykanów umrze w tym roku z przyczyn związanych z otyłością niż w ostatnich latach. Otyłość już prawie wyprzedziła palenie jako głównej przyczyny prowadzącej do śmierci w Ameryce.

Walka z otyłością należy rozpocząć jeszcze na poziomie szkoły po przez szerzenie świadomości wśród ludzi młodych. Powinni być uczeni tego, czym jest jedzenie, jak je stosować i jak budować swoją własną przystępną cenowo, smaczną i pożywną pełną wartości odżywczych dietę. W innym wypadku sytuacja będzie się pogarszać jeszcze bardziej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*