Czym jest witamina B1 i jaki ma wplyw na organizm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Witamina B1 (tiamina), nazywana jest „witaminą nastroju” ze względu na jej korzystne działanie na system nerwowy i funkcje umysłowe. Należy do grupy witaminy, które są rozpuszczalne w wodzie. Podobnie jak pozostałe witaminy kompleksu B, również nadmiar witaminy B1 jest wydalany, a nie gromadzony w organizmie. Musi ona być codziennie dostarczana na nowo. Zapotrzebowanie na witaminę B1 wzrasta w chorobie, w sytuacjach stresowych oraz po zabiegach operacyjnych.

Witamina B1 w kosmetyce.

W kosmetyce witamina B1 stosowana jest w postaci witaminowego B-kompleksu, lub ekstraktów z kiełków zbóż. Występuje w tonikach, szamponach, maseczkach, w preparatach przeciwłupieżowych, a także w kosmetykach mających pomóc przy zaburzeniach procesów keratynizacji czyli rogowacenia naskórka.  Ponadto witamina B1 wykorzystywana jest w dermokosmetykach do leczenia łojotoku, łysienia, trądziku oraz zmian alergicznych na skórze.

Dawkowanie witaminy B1.

Zapotrzebowanie dzienne witaminy B1 to 1,1 mg dla kobiet, oraz 1,5 mg dla mężczyzn. Podczas ciąży i laktacji proponuje się witaminę B1 w dawce 1,5 – 1,6 mg.

Skutki niedoboru witaminy B1.

Najczęstszymi przyczynami niedoboru witaminy B1 jest niedostateczna jej ilość zawarta w pożywieniu, nadużywanie alkoholu, zaburzenia czynności wątroby oraz dializy nerek. Osoby, które spożywają duże ilości słodyczy, napojów gazowanych i wysoko przetworzonych pokarmów mogą być także narażeni na wystąpienie niedoboru witaminy B1. Niedobór tiaminy jest szczególnie rozpowszechniona wśród alkoholików, ponieważ przewlekłe nadużywanie alkoholu zmniejsza ilość witaminy B1, która jest wchłaniana przez organizm. Alkohol nie tylko blokuje wchłanianie witaminy B1, ale również uszkadza błonę śluzową jelita cienkiego, zakłócając normalne wchłanianie składników odżywczych. Niedobór witaminy B1 może spowodować osłabienie mięśni, zmęczenie, skurcze mięśni i sztywność, a także prowadzić do problemów trawiennych, w tym utraty apetytu, nudności, uczucia dyskomfortu trawiennego, zaparcia, utrata wagi, i nieprawidłowej produkcji kwasu solnego. Ponadto niedobór tiaminy może mieć negatywny wpływ na system nerwowy i negatywnie wpłynąć na pracę serca. Długoterminowy niedobór witaminy B1 może powodować choroby układu krążenia (tzw. mokrej beri-beri) i choroby układu nerwowego (tzw. suchej beri-beri i zespół Wernickego – Korsakowa czy beri-beri mózgowym). Wszystkie formy beri – beri są najczęściej wynikiem nadużywania alkoholu.

Witamina B1 forte.

Witamina B1 fortejest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto witamina B1 forte odgrywa ważną rolę w utrzymaniu struktury normalnych naczyń krwionośnych i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, serca i funkcji mięśni.

Cena witaminy B1.

Preparaty takie jak: tabletki, płyny czy nalewki zawierające witaminę B1, w bardzo korzystnej cenie, można obecnie nabyć w aptekach.

Witaminy B1 w tabletkach.

Witamina B1 w tabletkach jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na przygotowanie i spożywanie pełnowartościowych posiłków bogatych w witaminę B1 lub są narażone na ciągły stres, zmęczenie i brak snu. Regularne przyjmowanie witaminy B1 w tabletkach doda nam energii oraz dostarczy odpowiednią dawkę cennych związków.

Witaminy B1 – apteka.

Witaminę B1 powinniśmy dostać w każdej aptece jak również sklepach zaopatrujących się w środki farmaceutyczne.

O Marzena Wielgus 106 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*