Czym jest bielactwo wrodzone i nabyte Jakie sa objawy bielactwa u dzieci na paznokciach i sposoby leczenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Bielactwo wrodzone.

Bielactwo wrodzone (tzw. albinizm) jest wrodzonym zaburzeniem charakteryzującym się całkowitym lub częściowym brakiem pigmentu w skórze, włosach i oczach z powodu uszkodzenia lub braku enzymu biorącego udział w produkcji melaniny. Skóra osób dotkniętych bielactwem jest jasna lub całkowicie biała, kolor włosów jest biały, źrenice czerwone, z powodu przeświecania naczyń krwionośnych przez przezroczyste tęczówki. Brak pigmentacji skóry sprawia, że ​​osoba cierpiąca na bielactwo bardziej podatna jest na oparzenia słoneczne i raka skóry. Wskutek niedoboru barwinka w oczach bielactwo wrodzone upośledza często wzrok, niekiedy również słuch.

Bielactwo nabyte.

Bielactwo nabyte (vitiligo) jest skórnym schorzeniem o niewyjaśnionym do końca pochodzeniu, objawiające się obecnością białych odbarwień na skórze. Bielactwo nabyte nie stanowi zagrożenia dla życia, nie jest zaraźliwe aczkolwiek powoduje dyskomfort i zły stan psychiczny chorujących osób. Leczenie jest procesem długotrwałym i kosztownym ale dającym pozytywny rezultat po dopasowaniu do siebie odpowiedniego leku.

Bielactwo paznokci.

Bielactwo paznokci występuje pod postacią prążków, drobnych punkcików w dowolnym miejscu na płytce paznokcia. Może mieć związek z uszkodzeniem macierzy paznokcia przez mocne wycinanie lub odsuwanie skórek. Zmiany zachodzące w tkankach pod paznokciowych mogą być powiązane z anemię, wzmożoną potliwością, chorobą nerek , marskością wątroby. Bielactwo w obrębie łożyska może wskazywać na niedobór białka, cynku, niewydolności nerek oraz niedokrwistości sierpowatej.

U dzieci.

Bielactwo może pojawić się u dziecka w każdym wieku. Tak jak u osób dorosłych występuje w dowolnych miejscu na ciele. Dotyka dzieci różnych ras, a u tych z ciemniejszą skórą zmiany są bardziej widoczne. Nie ma jednej skutecznej metody leczenia bielactwa u dzieci, istnieje natomiast wachlarz możliwości aby przywrócić skórze dziecka jej naturalny wygląd poprzez ochronę skóry dziecka przed nadmiernym promieniowanie przez zastosowanie ochronnych kremów z wysokim filtrem, terapię PUVA, kortykosteroidy (leki przeciwzapalne stosowane zewnętrznie na białe plamy w bardzo wczesnym etapie choroby mogą przyczynić się do odwrócenia zmian chorobowych), przeszczepy skóry, spory udział mają również zioła oraz odpowiednia dieta.

Leczenie bielactwa.

Głównym celem leczenia bielactwa jest poprawa wyglądu. Wybór leczenia zależy od liczby białych plam, ich lokalizacji i wielkości. Zabiegi, które mogą zmniejszyć progresję bielactwa obejmują zarówno medyczne jak i chirurgiczne sposoby leczenia. W leczeniu bielactwa nabytego stosuje się różne metody i środki lecznicze. W walce z przebarwieniami stosowane jest: leczenie homeopatyczne, leczenie miejscowe, fotochemioterapię lub terapię światłem, naturalne leczenie skóry (aminek egipski, chiński traganek, dietę bogatą w witaminy z grupy B oraz kasze, kolorowe warzywa oraz owoce), zabiegi kamuflażu skóry

(kamuflowanie wybarwionych plam za pomocą wstrzykiwania do skóry pigmentu – tatuażu, maskowanie niewielkich zmian zmywalnymi kosmetykami przyciemniającymi),

depigmentacja, krioterapia, terapia PUVA, psychoterapia. Bielactwo wrodzone jest nieuleczalne. Obecnie medycyna nie dysponuje żadnymi sposobami, która wyleczyły by ten rodzaj bielactwa.

%name Czym jest bielactwo wrodzone i nabyte Jakie sa  objawy bielactwa u dzieci na paznokciach i sposoby leczenia

Eco Slim

Zamów dzisiaj i otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

50% Tylko dziś!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*