Czy stosowanie flutamidu w walce z łysieniem to dobry pomysł?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Walkę z łysieniem można prowadzić preparatami zewnętrznie, albo stosując je wewnętrznie. Taki to podział dzisiaj postanowiłem Wam przedstawić z racji tematu, który dzisiaj podejmę. Preparaty stosowane wewnętrznie to chociażby wszelkie rodzaju kapsułki zazwyczaj są one zestawem witamin i składników mineralnych odżywiających włosów. Oczywiście są też preparaty przyjmowane doustnie, które mają w swoim składzie najpopularniejsze związki przeznaczone do walki z łysieniem. Chociażby finasteryd – chociaż w tym przypadku warto wiedzieć, że praktycznie rzecz biorąc to akurat ten związek początkowo był stosowany w leczeniu innego schorzenia. Problem polega na tym, że spora liczba mężczyzn jest na finasteryd uczulona i występuje u nich dość szybko negatywne skutki uboczne łącznie z obniżeniem libido. Nie każdy więc może tego związku używać. I tutaj na scenę wchodzi bohater dzisiejszego wpisu  – Flutamid.

Zacznę od tego, że pod tą nazwą kryje się konkretny preparat, natomiast jest to po prostu nazwa organicznego związku chemicznego,  który to stosowany jest w leczeniu raka gruczołu krokowego. Ma on też silne działanie antyandrogenne  i ta cecha interesuje nas właśnie najbardziej. Generalnie są to zazwyczaj preparaty ostatniej szansy dla osób z problemem raka prostaty. Powoduje on całkowite wyłączenie receptorów androgenowych również przy mieszkach włosowych. Co to daje? Najpierw musimy zdać sobie sprawę czym jest łysienie typu męskiego. Polega ono na tym, że produkt końcowy przemiany testosteronu, nazywany DHT powoduje znaczne osłabienie kondycji włosów. Powoduje na początku zmniejszenie objętości naszej fryzury potem włosy wypadają ( poczynając zazwyczaj od płata czołowego). Teoretycznie jest to sytuacja normalna, bo nasze mieszki produkują włosy które rosną, a potem wypadają i cykl zaczyna się od początku. Problem w wypadku łysienia androgenowego polega na tym,  że mieszki pozostają w uśpieniu i nie produkują nowych włosów. Powodem tego jest wspominany DHT. Teraz wracając do działania flutamidu, który w dużym skrócie całkowicie blokuje przemianę testosteronu, a w skrajnych przypadkach nawet jego produkcję w naszym organizmie. To powoduje możliwość pojawienia się skutków ubocznych o których za chwilę.

Jak już wspominałem preparaty z flutamidem stosowano na początku w leczeniu raka gruczołu krokowego. Jednak przeprowadzane całkiem niedawno badania pokazały, że można go stosować w walce ze schorzeniami i problemami które wynikają z nadmiernej aktywności androgenów: łysienie, trądzik czy hirsutyzmu (nadmiernie występujące owłosienie). Preparaty z  flutamidem powinno się stosować w dawce dziennej nie przekraczającej  750mg dziennie. Przy zachowaniu tej zasady powinniśmy ustrzec się przed pojawieniem się skutków ubocznych. A tych niestety preparaty z flutamidem mają parę. Głównym i najczęściej się pojawiającym obniżenie się libido. Ma to związek – co oczywiste – ze sposobem w jaki działa flutamid. Oprócz tego niestety zbyt długie zażywanie preparatów z tym związkiem może źle wpływać na naszą wątrobę. Mogą też pojawiać się biegunki

Większość mężczyzn którzy stosują, bądź stosowali preparaty z flutamidem wypowiada się bardzo pozytywnie.  Przede wszystkim najlepiej stosować je zewnętrznie. Mowa po prostu o wcieraniu w miejsca łysiejące, bądź pozbawione całkowicie włosów. Oczywiście flutamid i tak dostanie się do naszego krwioobiegu, ale na pewno obniżymy w taki sposób możliwość pojawienia się skutków ubocznych. Natomiast pozytywne efekty mogą się pojawić dość szybko. Warto jednak wiedzieć, że im dłużej go stosujemy tym liczba odrostów się znacznie zmniejsza. Do tego najlepiej stosować go w połączeniu z innymi produktami. Flutamid stosujemy jako bloker tworzenia się DHT, a dajmy  na to preparaty z witaminami, czy wyciągami z roślin na wzrost włosów. Mieszanie go z produktami na przykład z minoxidilem nie jest dobrym pomysłem. Nie przyśpieszy pożądanych efektów, a może nam zaszkodzić. I na koniec powiem tylko tyle, że warto uważać z preparatami zawierającymi flutamid i jeśli nie jesteśmy przekonani do niego, lepiej go nie używać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*