Choroby zawodowe nauczycieli

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zawód nauczyciela to bardzo odpowiedzialny i wymagający zawód. Zawód, który oprócz satysfakcji przynosi również wiele zagrożeń. Nie ma wątpliwości, że choroby zawodowe nauczycieli są częstym problemem, z którym pedagodzy muszą się mierzyć w swojej codziennej pracy. Choć wprowadzono profilaktykę, która ma na celu eliminowanie chorób zawodowych u nauczycieli, to problem nadal pozostał. W profilaktyce skupiono się przede wszystkim na pracy z głosem u przyszłych jak i obecnych pedagogów. Gdyż jak zaobserwowano, aktorzy czy śpiewacy również pracują głosem, jednak nie mają oni problemów z narządem głosu. Należy jednak zauważyć, że w przypadku grupy zawodowej jaką są nauczyciele nie tylko zła praca z głosem jest przyczyną wielu schorzeń.

Przyczyny chorób zawodowych u nauczycieli

Oprócz wspomnianej wcześniej złej pracy z głosem powodem tego, że choroby zawodowe nauczycieli są stale obecne w tym zawodzie i powodują, że część z tej grupy jest wyłączona z pracy, często na długi czas. Do podstawowych przyczyn chorób zawodowych nauczycieli jak już wspomniano jest długa praca z głosem i zła technika się posługiwania się nim, co jest potęgowane przez hałas, który powoduje, że głos nauczyciela jest bardziej nadwyrężony. Innym czynnikiem negatywnie wpływającym na narząd głosu jest niewątpliwie suche oraz zanieczyszczone powietrze w salach, gdzie prowadzone są zajęcia. Ponadto nauczyciele ze względu na fakt, że przebywają w dużym skupisku dzieci i młodzieży narażeni są na zapalenia i infekcje, przede wszystkim na choroby krtani, które często nie do końca wyleczone, mają poważne konsekwencje zdrowotne. Również często również pierwsze objawy poważnych schorzeń, związanych z chorobami zawodowymi nauczycieli są bagatelizowane. Również stres może być czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się chorób zawodowych jak i palenie papierosów.

Choroby zawodowe nauczycieli w XXI wieku?

Zazwyczaj pierwszym objawem chorób zawodowych nauczycieli jest chrypka prowadząca do bezgłosu. Niestety jest to objaw często bagatelizowany, a nie słusznie, ponieważ zmiany te, często są zmianami odwracalnymi i dopiero nieleczone powodują trwałe i nie odwracalne zmiany w o rejonie narządów głosowych. Najczęstsze choroby zawodowe nauczycieli to znaczące obniżenie skali głosów jak również tzw. nawykowe chrząkanie, zmatowienie barwy głosu czy inne podobne schorzenia. Jednak gdy te zmiany zostaną zlekceważone prowadzą one do zmian organicznych. Do tych chorób zawodowych nauczycieli należą guzki, przerosty fałd głosowych jak również niedowład mięśni krtani.

Wszystkie choroby zawodowe nauczycieli są bardzo niebezpieczne i mogą spowodować trwałe kalectwo narządów głosów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, stwarzanie nauczycielom jak najlepsze warunki pracy i jak również działania samych nauczycieli w trosce o swój narząd pracy. Ważne są by w czasie badan kontrolnych nie lekceważyć pojawiających się objawów problemów z głosem. Nauczycielom w celu podreperowania zdrowia po 15 latach pracy przysługuje roczny urlop zdrowotny, co również pozytywnie wpływa na stan ich narządów mowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*