Bol wtroby objawy po alkoholu po jedzeniu po antybiotykach sposoby leczenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Objawy.

Ból jest podstawowym objawem uszkodzenia wątroby, powiększenia, stanu zapalnego lub innego zaburzenia. Odczuwalny jest najczęściej w górnych częściach jamy brzusznej, czyli w nadbrzuszu. Często towarzyszą mu nudności i wymioty. Inne objawy bólu wątroby to: trudności w oddychaniu i kaszel, cienie, zażółcenie oczu, jak w przypadku żółtaczki, brązowe przebarwienia i ciemne plamy na skórze, utrata masy ciała, obrzęk jąder, itp.

Z bólami powiązane jest wiele chorób w szczególności: marskość wątroby, przewlekłe zapalenia, zakażenia, stłuczenia i toksyczne uszkodzenia. Wszystkie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Najczęściej choroby, a co za tym idzie także bóle wątroby, są wywoływane przez wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C, zatrucia i nadmierne nadużywanie alkoholu i farmaceutyków.

Po alkoholu.

Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka, a w szczególności na stan wątroby, ponieważ jest narządem odpowiedzialnym za jego metabolizm. Patologiczne zmiany w wątrobie wywołane dużą ilością spożywanego alkoholu mają bardzo rozległy zakres począwszy od otłuszczenia i akumulacji obojętnych tłuszczów w komórkach wątroby (hepatocytach) do marskości i raka wątroby, a tym samym do sporego bólu wątroby po alkoholu.

Sposoby leczenia uszkodzonej wątroby wywołane alkoholem obejmują w szczególności abstynencję alkoholową, która jest kluczową kwestią w zapobieganiu uszkodzeniom wątroby i towarzyszącemu bólowi, dietę, terapię farmakologiczną, a czasem także transplantację wątroby w przypadku marskości.

Po jedzeniu.

Bóle wątroby występujące po spożyciu posiłku wynikają najczęściej z błędów żywieniowych. Jeśli bólom wątroby po jedzeniu towarzyszy nieprzyjemne uczucie pełności, a także wzdęcia czy zaparcia należy zmienić „drastyczne” nawyki żywieniowe na lek­ko­strawną, wyso­ko­biał­kowa, bogatą w wita­miny i sole mine­ralne dietę i warto również uzupełnić ją ziołami wspomagającymi funkcje wątroby. Bóle spowodowane niewłaściwą dietą ustępują gdy wątroba upora się ze spożytym pokarmem, często powtarzający się ból po jedzeniu należy skonsultować z lekarzem.

Po antybiotykach.

Pomimo iż pomagają naszemu organizmowi w zwalczeniu choroby, to antybiotyki mogą prowadzić do uszkodzenia komórek wątroby. Niepożądanymi objawami występującymi podczas przyjmowania antybiotyku są bóle wątroby i często towarzyszące im nudności, wymioty lub biegunki. Aby zapobiec bólom wątroby po antybiotykach zaleca się podawanie leków osłaniających wątrobę przed ich toksycznym wpływem.

Sposoby leczenia.

Dla utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej wątroby bardzo ważne jest zachowanie profilaktyki, dzięki której unikniemy pewnych schorzeń wątroby (tj. uszko­dzeń wątroby spo­wo­do­wa­nych wadami wro­dzo­nymi, uszko­dze­ń wiru­sowych, cho­rób zakaźnych, nowo­tworów). Najpopularniejszym sposobami leczenia wątroby wspomagających jej regenerację jest zachowanie odpowiedniej diety bogatej w witaminy i mikroelementy, wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych, stosowanie ziół (np. ziela karczochów, Ostropest Plamisty).

O Marzena Wielgus 106 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*