Badanie lekarskie kierowców

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Badanie lekarskie kierowców

29.09.2005 @ 19:07 (txt: mur)

samochod0 1 Badanie lekarskie kierowców

Podstawowym warunkiem ubiegania się o prawo jazdy umożliwiające kierowanie różnego typu pojazdami mechanicznymi jest badanie lekarskie. Wykonywane jest ono przez lekarzy, którzy zdobyli odpowiednie uprawnienia. Badanie powinno odbyć się zanim zaczniemy praktyczną naukę jazdy. W jego ramach uprawniony lekarz oceni stan ogólny naszego zdrowia, a w szczególności stan układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, sprawność narządu ruchu oraz psychikę.

Musi on wykluczyć istnienie u nas schorzeń i objawów utrudniających kierowanie pojazdem:

 1. chorób narządu wzroku
 2. chorób narządu słuchu i równowagi
 3. chorób układu sercowo-naczyniowego
 4. chorób narządu ruchu
 5. chorób układu nerwowego
 6. zaburzeń psychicznych
 7. cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu cukru we krwi
 8. niewydolności nerek
 9. objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie
 10. objawów wskazujących na uzależnienie od środków o działaniu podobnym do alkoholu lub ich nadużywanie
 11. przyjmowania leków mogących mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdu
 12. innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia istotnych dla oceny zdolności do prowadzenia pojazdu.

Jeżeli uprawniony lekarz stwierdzi istotne odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia, zleca osobie badanej odpowiednie badania pomocnicze i konsultacje specjalistyczne, za które nie powinniśmy dodatkowo nic płacić. Skierowanie w celu wykonania konsultacji okulistycznej oraz przeprowadzenia badania oceniającego widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia jest obligatoryjne w odniesieniu do:

 1. osób ubiegających się albo posiadających prawo jazdy kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub pozwolenie do kierowania tramwajem;
 2. kierowców podlegających kontrolnym badaniom lekarskim, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym m.in. ze względu na stan zdrowia, na podstawie orzeczenia lekarskiego, orzeczenia o niepełnosprawności, czy załapani na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości
 3. kandydatów na instruktorów lub egzaminatorów osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami;
 4. kierowców pracujących zawodowo w transporcie krajowym i międzynarodowym, podlegających okresowym badaniom lekarskim

Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami może zawierać ograniczenie w korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami, wynikające ze stanu zdrowia. Uprawniony lekarz wystawia orzeczenie lekarskie z kopią, przy czym oryginał orzeczenia otrzymuje osoba badana, zaś kopię orzeczenia dołącza do dokumentacji medycznej, W przypadku zastrzeżeń, co do stanu zdrowia kandydata na kierowcę i kierowcy, uprawniony lekarz wyznacza datę ponownego badania wynikającą z oceny stanu zdrowia osoby badanej. Jeśli podczas kolejnego badania orzeczenie lekarza jest dla nas niekorzystne, mamy prawo odwołać się za pośrednictwem uprawnionego lekarza do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Wrocławiu mieści się przy ul. Oławskiej 14, tel. 071 3449302).

O Marzena Wielgus 106 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*