Afta

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Afta

Trudno byłoby obecnie znaleźć człowieka, który w ciągu całego swojego życia osobiście nie spotkałby się z przynajmniej jedną dolegliwością związaną z jamą ustną. Wielu ludzi uważa, że wystarczy tylko odpowiednio dbać o jej higienę aby od razu czuć się całkowicie bezpiecznie, co jednak nie jest do końca prawdą. Fakt, kwestie związane z higieną są tutaj absolutnie kluczowe, i jeżeli na samym początku nie zatroszczymy się o nie, to ryzyko wystąpienia takich chorób szybko może zmienić się niemalże w całkowitą pewność. Z drugiej jednak strony istnieje wiele dolegliwości tego typu, które mogą dotknąć absolutnie każdego, nawet kogoś, dla kogo higiena nie stanowi żadnego problemu. Doskonałym przykładem może być zwykła afta – być może wielu ludzi w pierwszym momencie nie kojarzy tej nazwy, ale śmiało można powiedzieć, że większość z nas spotkała się z nią przynajmniej raz w życiu.

Czasami na naszych dziąsłach, wargach lub języku pojawiają się charakterystyczne, białe owrzodzenia – to właśnie afty. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie istnieje żadna konkretna przyczyna, dla której mają się one pojawiać, jednak w rzeczywistości można wymienić całe mnóstwo różnych czynników które sprzyjają ich występowaniu. Do najważniejszych możemy zaliczyć przede wszystkim nieodpowiedni tryb życia – jeżeli w naszej diecie brakuje różnych najważniejszych witamin oraz minerałów takich jak żelazo, to znacznie zwiększamy u siebie ryzyko pojawienia się afty. Sam stres również ma tutaj spore znaczenie, zatem warto jest w pierwszej kolejności wyeliminować takie czynniki ze swojego życia. Istotnymi przyczynami mogą być chociażby reakcje alergiczne, nie tylko na różne czynniki zewnętrze, ale także i na niektóre konserwanty i inne składniki dodawane w dzisiejszych czasach do przetwarzanej żywności.

Mimo wszystko pewnym pocieszeniem może być fakt, że w zdecydowanej większości wypadków afty jamy ustnej znikają same, i rzadko kiedy utrzymują się przez dłuższy czas niż kilkanaście dni. Oczywiście, przez ten okres może nam towarzyszyć dość nieprzyjemny ból, ale w każdej aptece znajdziemy sporo różnych preparatów, dzięki którym będziemy w stanie zarówno zniwelować takie nieprzyjemne czynniki, jak i przyśpieszyć sam proces gojenia. Na pewno warto jest o tym wiedzieć, bowiem pomimo tego, że afty nie są niczym szczególnie groźnym dla naszego zdrowia, to i tak ich pojawienie się w naszej jamie ustnej nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, zatem zawsze lepiej jest pozbywać się ich jak najszybciej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*